• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Najzaujímavejšie konštrukcie v Európe

 

            Architektúra je odjakživa spätá s ľudskou kreativitou a vynaliezavosťou. Ako poznamenal autor Vojtech Zamarovský, architektúra je ukazovateľom kultúry a civilizácie a vypovedá o materiálnej i ideovej stránke života svojej doby. Niektorí architekti však popustili uzdu svojej fantázii viac ako iní, a vďaka nim vznikli mnohé originálne a udivujúce stavby, ktoré často vyvolávajú úžas. V tomto článku sa pozrieme na najzaujímavejšie konštrukcie, ktoré je možné vidieť v rôznych kútoch Európy.

 

Atomium (Brusel)

            Je len jedno miesto, kde sa dá nájsť gigantický kryštál železa, a tým je Brusel. Kovová konštrukcia Atomia sa skladá z deviatich gúľ, ktoré predstavujú atómy, a tunelov, ktoré znázorňujú väzby medzi nimi. Neobvyklú stavbu navrhol inžinier André Waterkeyn a tá dodnes pripomína Svetovú výstavu Expoz roku 1958. Atomium je vysoké 102 metrov a v jeho guľovitých miestnostiach sa nachádzajú permanentné i dočasné výstavy, pričom vrchná miestnosť slúži ako rozhľadňa s panoramatickým výhľadom.

 

 

 

 

Guggenheimovo múzeum (Bilbao)

            Najväčšie mesto Baskicka menom Bilbao sa pýši viacerými zaujímavými konštrukciami, avšak existuje jedna, ktorá stojí nad všetkými ostatnými. Guggenheimovo múzeum bolo postavené roku 1997 podľa návrhu kanadsko-amerického architekta Franka Gehryho, ktorý sa mimo iné zapojil aj k projektovaniu Tancujúceho domu v Prahe. Múzeum sa nachádza v tesnej blízkosti rieky Nervion a vystavuje sa v ňom najmä súčasné umenie španielskych aj svetových umelcov. Svojou neobvyklou konštrukciou, ktorá sa spočiatku javila ako „nereálna“, sa dnes múzeum radí k najdôležitejším architektonickým dielam postavených od osemdesiatych rokov minulého storočia.

 

 

Kunsthaus Graz (Graz)

            Ďalšia obdivuhodná galéria sa nachádza v rakúskom meste Graz. Vznikla v roku 2003 pri príležitosti osláv mesta Graz, kedy bolo vyhlásené za Európske hlavné mesto kultúry, a vystavuje sa v nej hlavne moderné umenie posledných štyroch dekád. Skupina architektov, ktorá na projekte pracovala, využila štýl zvaný „blobizmus“. Ide o súčasný architektonický trend, ktorý sa inšpiruje najmä organickými prírodnými tvarmi, dôsledkom čoho sú často zaoblené, niekedy až neforemne vyzerajpce stavby. Aj preto si Kunsthaus Graz časom vyslúžila prezývku „Priateľský mimozemšťan“.

 

 

Kostol Hallgrímskirkja (Reykjavík)

            Presuňme sa však severnejšie do krajiny plnej unikátnych prírodných divov menom Island. Nie je to však len príroda, ktorá dokáže na Islande zaujať. V hlavnom meste Reykjavík sa totiž nachádza luteránsky kostol Hallgrímskirkja a už svojou výškou 73 metrov dokazuje, že nie len takým obyčajným kostolom. Architekt Guðjón Samúelsson stavbu navrhol tak, aby vyzerala ako prúd lávy, ktorý tiež pripomína prírodu Islandu. Zaujímavosťou je, že postavenie kostola trvalo celých 41 rokov, od roku 1945 do roku 1986.

 

Le Kinémax (Poitiers)

            Desať kilometrov severne od francúzskeho mesta Poitiers sa nachádza zábavný park Futuroscope, v ktorom sa nachádza viacero zaujímavých budov. Jednou z nich je aj pavilón kín Le Kinémax, ktorý na prvý pohľad pripomína obrovské kryštály vyrastajúce zo zeme. Celá stavba je obložená plexisklom, aby sa dosiahol požadovaný odlesk a výpočty rôznych uhlov budovy trvali mnoho dní. Umývači okien v Le Kinémax dokonca musia byť skúsení horolezci, aby sa dostali na všetky šikmé steny a plochy komplexu.

 

 

Eden Project (Cornwall)

            Anglický kraj Cornwall okrem typickej anglickej krajiny láka turistov a zvlášť nadšencov botaniky na návštevu „vesmírne“ vyzerajúcej stavby menom Eden Project. Ide o komplex kupolovitých budov, ktoré k sebe priliehajú a slúžia primárne ako umelé biómy, v ktorých sa pestujú rozmanité druhy rastlín z celého sveta. Kupoly sú tvorené šestuholníkovou konštrukciou, na ktorej je natiahnutá plastová krytina. Okrem botanických záhrad sa v komplexe a jeho okolí nachádzajú aj ďalšie atrakcie, ako napríklad robot postavený z elektrických spotrebičov, obria včela či socha Evy.

 

 

Budova Lloyds (Londýn)

            Na ulici Lime Street v Londýne stojí sídlo poisťovacieho trhu Lloyd’s of London, ktoré vyzerá, ako keby bolo medzi ostatné budovy mesta umiesnené nedopatrením. Celá stavba je tvorená vežami, centrálnou budovou, balkónmi a rôznymi rúrami a trubicami, ktoré dokopy vytvárajú celok nejakého priemyselného závodu. Sídlo navrhol architekt Richard Rogers a postavené bolo na mieste pôvodnej budovy medzi rokmi 1978 až 1986. Svojím industriálnym vzhľadom celkovo značne kontrastuje s okolitými budovami a s niektorými pôvodnými prvkami, ktoré boli pri konštrukcii novej budovy ponechané ešte zo starej stavby.

 

 

Národná knižnica Bieloruska (Minsk)

            Knižnice si väčšina ľudí predstavuje ako staršie historické budovy, avšak v hlavnom meste Bieloruskej republiky Minsk stojí knižnica, ktorá vyzerá až nezvyčajne moderne. Novú budovu navrhli architekti Michail Vinogradov a Viktor Kramarenko do tvaru, ktorý sa cudzím výrazom nazýva „rhombicuboctahedron“. Ide o mnohosten, ktorý pozostáva z ôsmich trojuholníkovitých a osemnástich štvorcových stien. Knižnica má 22 poschodí a je vysoká 72 metrov, pričom sa do nej vojde okolo 2000 čitateľov. Na vrchu sa tiež nachádza rozhľadňa, z ktorej je dobre vidieť celé mesto a po zotmení je celá budova vysvietená LED svetlami s rôznymi nápismi či reklamami.

 

 

„House Attack“ (Viedeň)

            V roku 2006 sa známemu rakúskemu umelcovi Erwinovi Wurmovi podarilo rozpútať vlnu záujmu o jeho inštaláciu, ktorá dostala názov „House Attack“, teda „útok domom“. Táto inštalácia predstavuje klasický rodinný dom, ktorý ako keby niekto hodil priamo na múzeum Museum Moderner Kunst (MUMOK). Samotné múzeum MUMOK je najväčším múzeom v Rakúsku a obsahuje diela mnohých umeleckých štýlov z dvadsiateho aj dvadsiateho prvého storočia. Wurm počas svojej kariéry stále vytváral úderné až humorné inštalácie, pri ktorých často oklamal zraky mnohých ľudí, a to sa mu podarilo aj s „House Attack“.

 

Waldspirale (Darmstadt)

            Nemecké mesto Darmstadt je tiež jedným z tých, ktoré je bohaté na unikátne stavby. Medzi tie najvýraznejšie patrí Waldspirale, v preklade „lesná špirála“, ktorá predstavuje obytný komplex neobvyklého tvaru a farieb. Navrhol ju rakúsky umelec Friedensreich Hundertwasser a zrealizoval architekt Heinz M. Springmann. Celý komplex má tvar písmena U a je pokrytý trávnikmi a stromami v duchu ekologického bývania. Na dvore sa nachádza ihrisko pre deti a dokonca aj menšie umelé jazierko. Za zmienku tiež stojí fasáda budovy, ktorá sa neriadi presným vzorom, a okná, ktoré opticky vyzerajú byť zoskupené úplne náhodne.

 

Stanica Liège-Guillemins (Liège)

            Hlavná železničná stanica belgického mesta Liège predstavovala do roku 2009 vcelku bežnú stanicu. To sa však zmenilo po tom, čo jej nový dizajn navrhol architekt Santiago Calatrava, ktorý jej dodal veľmi moderný a originálny vzhľad. Nová stanica je vyrobená z ocele, skla a bieleho betónu. Jej dominantnou črtou je veľkolepý oblúk, ktorý má na dĺžku 160 a na výšku 32 metrov.

 

Kockaté domy (Rotterdam)

            Neobvykle navrhnuté domy v tvare kociek sú dnes už jedným z charakteristických znakov holandského Rotterdamu. Navrhol ich architekt Piet Blom s cieľom efektívneho využitia priestoru a optimalizácie interiéru. Vďaka jeho návrhu tak vznikla akási „dedinka v rámci mesta“, kde domy na podstavcoch predstavujú súkromie obydlia a ulice pod nimi verejné priestranstvo. V Rotterdame sa tieto domy nachádzajú na ulici Overblaak a dokopy je ich 38 spolu s dvomi „superkockami“, pričom všetky sú spolu prepojené a vytvárajú tak podľa pôvodného konceptu akýsi les domov nad úrovňou ulíc.

 

Please publish modules in offcanvas position.