• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Najzaujímavejšie konštrukcie na Slovensku

 

 Architektúra je odjakživa spätá s ľudskou kreativitou a vynaliezavosťou. Ako poznamenal autor Vojtech Zamarovský, architektúra je ukazovateľom kultúry a civilizácie a vypovedá o materiálnej i ideovej stránke života svojej doby. Niektorí architekti však popustili uzdu svojej fantázii viac ako iní, a vďaka nim vznikli mnohé originálne a udivujúce stavby, ktoré často vyvolávajú úžas. V tomto článku sa pozrieme na najzaujímavejšie konštrukcie u nás na Slovensku.

 

 

Vyhliadková veža Tokaj (Malá Tŕňa) 

V roku 2015 získala cenu Stavba roka, ktorú udeľuje Združenie pre rozvoj slovenskej architektúry a stavebníctva ABF Slovakia, zaujímavá konštrukcia v tvare suda. Tá slúži ako vyhliadková veža a týči sa do 12-metrovej výšky neďaleko obce Malá Tŕňa vo vinohradníckej oblasti Tokaj. Z rozhľadne s oceľovou konštrukciou tak môžu turisti obdivovať vinice tokajskej oblasti v rozmedzí plných 360 stupňov. Na vrchu sa taktiež nachádzajú ďalekohľady a informácie, ktoré opisujú panorámu. Návrh veže mal na starosti Ing. arch. Michal Mihaľák, ktorý chcel stavbou čo najlepšie vyjadriť ducha tohto vinohradníckeho kraja. 

 

 

Cyklomost Slobody (Devínska Nová Ves)

 

            Pôvodne sa tento most, ktorý spája Devínsku Novú Ves so Schlosshoff, v ankete o výber názvu tešil pomenovaniu „Most Chucka Norrisa“. Tento názov sa však nakoniec neujal, a tak bol v roku 2013 predstavený ako Cyklomost Slobody. Autorom konštrukcie je Milan Beláček, ktorý navrhol high-tech dizajn vhodne spojený s okolitou prírodou, prispôsobený najmä premenlivým podmienkam na rieke Morava. Promenáda mosta je približne vo výške korún stromov a aj keď sa jedná v podstate o malý regionálny most, jeho moderný vzhľad a vlastnosti mu nakoniec priniesli ocenenie a pozitívne prijatie od verejnosti aj odborníkov.

 

Most Apollo (Bratislava) 

            Bratislavský most Apollo je síce dnes už od slávnostného otvorenia v roku 2005 považovaný za známu stavbu, no stále sa jedná o jednu z najzaujímavejších konštrukcií. Mostu dominuje výrazný oblúk so závesnými oceľovými lanami, ktorý je vysoký 36 metrov. V roku 2006 bol Most Apollo americkými odborníkmi nominovaný na cenu Opal Awards, pričom ako jediná európska stavba vyhral. Rovnako toho istého roku získal aj cenu Stavba roka. Zaujímavosťou tiež je, že konštrukcia bola vystavaná na ľavom brehu Dunaja, po čom bol  most otočený krížom cez rieku. Autorom návrhu je uznávaný architekt Ing. Miroslav Maťaščík.

 

Televízna veža na Kamzíku (Bratislava)

             Nie všetky unikátne konštrukcie musia zásadne byť dielom nedávnych rokov. S výškou 194 metrov predstavuje televízna veža na Kamzíku najvyššiu stavbu v Bratislave, pričom vo výške 70 metrov sa nachádza reštaurácia s vyhliadkovou terasou. Veža bola dokončená v roku 1975 a na jej konštrukcii sa podieľal tím architektov a inžinierov z bývalého Československa. V tej dobe sa taktiež jednalo o značne zložitý projekt. Stavba má štvorcovú železobetónovú základňu, ktorú však v určitej výške strieda konštrukcia z oceľových trámov a stĺpov. Najvyššiu časť veže potom tvoria samotné vysielače v laminátovej trubici.

 

 Lávka cez Dunajec (Červený Kláštor)

            V roku 2006 sa obyvateľom obcí Červený Kláštor a ŚromowceNiźne splnilo prianie, na ktoré čakali 92 rokov. Na rieke Dunajec, ktorá oddeľuje slovenskú a poľskú stranu pod Vysokými Tatrami, vznikol jednoduchý, ale užitočný a esteticky zaujímavý most. Tento most slúži výlučne turistom a cyklistom a za zmienku stojí najmä jeho technické riešenie. Ide totiž o najdlhší závesný most v strednej Európe bez stredovej opory. Most je zavesený na oceľovom pilieri s výškou 28 metrov, pričom pripomína známy bratislavský Most SNP. Lávka je zhotovená z lepeného dreva a jej dĺžka je necelých 150 metrov. Výstavbou lávky cez Dunajec sa tak zefektívnil pohyb turistov a hlavne možnosti obyvateľov oboch spomínaných obcí, ktorí konečne mohli jednoducho navštíviť svojich známych a rodinu.

 

 

Eurovea (Bratislava)

 

            Dnes je už takmer sedem rokov fungujúci obchodný a rezidenčný komplex Eurovea jedným z najznámejších bratislavských nákupných centier. Dizajn centra sa nesie v modernou urbanistickom duchu, pričom autori návrhu chceli spojiť obchody a kaviarne s prírodnými prvkami, a tak vznikla hneď vedľa centra oddychová zóna s trávnikmi a promenádou. Jedným z najvýraznejších a charakteristických prvkov komplexu je oblá konštrukcia vajcovitého tvaru, ktorá je pokrytá plášťom z trojuholníkových skiel. Konštrukcia tak pripomína veľký diamant a je situovaná smerom k Šafárikovmu námestiu, čím je rozoznateľná už z diaľky a prepája tak modernú architektúru so Starým Mestom.

 

 

DanubianaMeulensteen Art Museum (Čunovo – vodné dielo, Bratislava)

             Okrem centra hlavného mesta sa s unikátnou architektúrou môžu miestni aj turisti stretnúť na polostrove v strede Dunaja. V areáli vodného diela Čunovo sa nachádza unikátne múzeum Danubiana, ktoré bolo otvorené v roku 2000. Stavba sa nachádza na pomedzí hneď troch krajín – Slovenska, Rakúska a Maďarska. Svojím tvarom mám pripomínať loď uviaznutú na plytčine, pričom celý komplex nesie rozmanité prvky, ktoré poskytujú príležitosti mnohým výstavám. V okolí stavieb sa rozprestiera park, ktorý zas slúži ako výstavný priestor pre mnohé sochárske diela domácich aj zahraničných umelcov.

 

 Rezidenčný komplex Amfiteáter (Žilina)

            V žilinskej štvrti na Bôriku vyrástol v roku 2010 obytný komplex s názvom Amfiteáter, ktorý navrhol uznávaný architekt AmirMann. Svojím moderným vzhľadom a lukratívnymi vlastnosťami sa tento komplex stal dominantným a vyhľadávaným miestom v Žiline. Celý areál tvoria dve 8-poschodové budovy, ktorým však dominuje 24-poschodová veža, radená medzi najvyššie obytné budovy na Slovensku. Jej unikátny tvar, ktorý je v noci naviac na hranách vysvietený, už z diaľky priťahuje pozornosť širokého okolia.

 

 

Most SNP (Bratislava)

            Na zozname najzaujímavejších konštrukcií samozrejme nesmie chýbať ani jedna z najznámejších stavieb, ktorými Slovensko disponuje. Most SNP je jednopylónový zavesený most s výrazným pilierom vysokým necelých 85 metrov. Spojazdnený bol už v roku 1972, po čom hneď získal štvrté miesto celosvetovo v kategórii zavesených mostov a v roku 2001 bol zas vyhlásený za stavbu storočia v rámci Slovenska. Zaujímavosťou je, že je to jediný most v Bratislave, ktorý nemá žiaden pilier v toku Dunaja. Najväčšou atrakciou je reštaurácia na vrchu pylónu všeobecne nazývaná UFO (celý názov UFO watch.taste.groove.), do ktorej vedie výťah vo východnom pilieri a núdzové schodisko v západnom pilieri mosta. Ročne UFO navštívi asi 200-tisíc ľudí, čím patrí medzi jednu z najvyhľadávanejších atrakcií v celej Bratislave. 

 

Please publish modules in offcanvas position.