• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Najzaujímavejšie konštrukcie v Ázii

 

            Architektúra je odjakživa spätá s ľudskou kreativitou a vynaliezavosťou. Ako poznamenal autor Vojtech Zamarovský, architektúra je ukazovateľom kultúry a civilizácie a vypovedá o materiálnej i ideovej stránke života svojej doby. Niektorí architekti však popustili uzdu svojej fantázii viac ako iní, a vďaka nim vznikli mnohé originálne a udivujúce stavby, ktoré často vyvolávajú úžas. V tomto článku sa pozrieme na najzaujímavejšie konštrukcie, ktoré je možné vidieť v rôznych kútoch Ázie.

 

Záhrady pri zálive (Singapur)

            V roku 2005 sa vedenie mesta Singapur rozhodlo, že pre svojich obyvateľov aj turistov postaví miesto, ktoré by predstavovalo hlavné rekreačné stredisko a zároveň významnú národnú atrakciu. Vznikol tak rozľahlý komplex záhrad a dómov, ktorý doposiaľ rozlohou presiahol sto hektárov a buduje sa ďalej. Najväčšie konštrukcie, ktoré parku dominujú, predstavujú dva obrovské skleníky – Kvetinový dóm (Flower Dome) a Les oblakov (CloudForest), pričom prvý sa pýši prívlastkom „najväčší skleník bez pilierov“. Každý skleník má inú klímu, ktorá musí byť prispôsobená rastlinám vnútri aobe stavby tiež fungujú na ekologickom princípe.Príkladom je dažďová voda, ktorá sa nazbiera a následne cirkuluje skleníkmi a zavlažuje vegetáciu.

 

 

 Kruh života (Fu-šun)

            V čínskej prefektúre Fu-šun sa týči pamiatka neobvyklého tvaru, ktorá dostala názov Kruh života. Navrhol ju americký dizajnér GaryGoddard a konštrukcia prebiehala v roku 2012. Počiatočne stavba slúžila pre vyznávačov bungee-jumpingu, no po dokončení sa z Kruhu života nakoniec stala vyhliadková atrakcia. Zaujímavosťou je, že niektoré médiá stavbu ospevovali a tvrdili o nej, že je „skvostná“, avšak iné ju považovali skôr za výstrednosť. Vďaka tvaru ju zas niektorí prirovnávajú k známemu oblúku GatewayArch v meste St. Louis.

 

 

 Hendersonské vlny (Singapur)

            Spomínaný Singapur je mesto plné architektonických zaujímavostí a ďalšou z nich je aj most s názvom HendersonWaves. Ten je súčasťou deväťkilometrovej trasy, ktorá spája parky na južnej strane mesta a poskytuje priestor na relax aj športy. Most vedie ponad ulicu Henderson Road a s jeho výškou 36 metrov je najvyšším mostom pre chodcov v Singapure. Na jeho návrhu a stavbe sa spolu podieľali anglickí aj singapurskí architekti. Ako naznačuje jeho názov, pozostáva zo siedmich oceľových kriviek, ktoré striedavo vedú nad aj pod hlavnú drevenú „palubu“ a vytvárajú tak dojem vĺn. V záhyboch konštrukcie sa nachádzajú prístrešky s výhľadom a miestom na sedenie a v noci je celý most vďaka vysvieteniu dobre rozoznateľný už z diaľky.

 

 

Umelecké centrum Guotai (Čchung-čching)

            V čínskom meste Čchung-čching pred niekoľkými rokmi vyrástla nová pamiatka, ktorá nielenže prezentuje históriu mesta, ale ponúka tiež unikátny kultúrny priestor pre ľudí. Umelecké centrum Guotai je prepojené s okolitými obchodnými centrami a pre miestnych má okrem rekreačnej hodnoty taktiež veľký duchovný význam. Štruktúru budovy tvoria mnohé stĺpce a rámy, ktoré nad ňou formujú mohutné previsy. Tieto piliere sú v červených a čiernych farbách a slúžia zároveň ako ventilácia a vodné chladenie, čo znižuje spotrebu energie a budovu radí k ekologickým stavbám. V noci je centrum vysvietené a žiari na červeno, čo tiež vyjadruje kultúru mesta a vieru miestnych.

  

 

Centrála spoločnosti Aldar (Abú Zabí)

            Stavbu neobvyklého kruhového dizajnu môžeme nájsť aj v Spojených arabských emirátoch v meste Abú Zabí. Je ňou hlavná centrála spoločnosti Aldar, ktorá sa zaoberá nehnuteľnosťami. Tá bola dokončená v roku 2010 a označuje sa ako prvá kruhovitá budova na Strednom východe. Podľa konferencie BEX, ktorá sa konala v Španielsku, získala budova označenie „najlepší futuristický dizajn“. Jej vonkajšiu konštrukciu tvorí viditeľná oceľová diagonálna mriežka, pričom celá stavba má na výšku 110 metrov a nachádza sa v nej 20 rôznych výťahov.

 

 Televízna centrála (Peking)

            Keď sa vrátime späť do Číny, nájdeme tam taktiež jednu unikátnu centrálu. Tá sa nachádza v obchodnom centre Pekingu a patrí najväčšej televíznej stanici ChinaCentralTelevision (CCTV). Jej konštrukcia sa začala v roku 2004 a trvala celých osem rokov, a to hlavne kvôli meškaniu, ktoré spôsobil požiar. Na návrhu sa podieľal tím rešpektovaných architektov z Holandska a Nemecka a tým vznikol vskutku neobvyklý tvar budovy. Stavba si čoskoro vyslúžila prezývku, ktorú jej dal istý taxikár a nazval ju „veľké boxerky“, pričom samotní miestni o nej hovoria ako o „veľkých nohaviciach“. Na výšku meria 234 metrov a spolu sa v nej nachádza 51 poschodí a 75 výťahov.

 

 BudovaInfosys (Puné)

            V Indii existuje viacero veľkých IT spoločností, medzi ktoré patrí aj spoločnosť Infosys so sídlom v meste Puné. Jedna z ich budov sa nachádza aj v areáli miestnej univerzity a už na pohľad vyzerá, ako keby tam pristála z vesmíru. Táto centrála má vajcovitý tvar a spolu s ďalšími inými stavbami ju pre spoločnosť navrhol architekt HafeezContractor. Cieľom bolo postaviť stavbu s tvarom, ktorý reflektuje technologický pokrok a modernú futuristickú architektúru a hodí sa pre softvérovú spoločnosť. Jej vonkajšia konštrukcia sa skladá hlavne z oceľovej schránky, skla a hliníkovej krytiny, ktoré pomáhajú zužitkovať slnečné žiarenie a premeniť ho na energiu.

 

 

 

Stanica Iidibaši (Tokio)

            Neobvyklé konštrukcie sa samozrejme nachádzajú aj vo vysoko rozvinutom Japonsku. Jednou z nich je aj stanica metra Iidibaši v centre Tokia, ktorú v roku 2000 upravil architekt MakotoSeiWatanabe po vzore „organickej architektúry“, ako sám tvrdí. Watanabe nad jeden jej vchod navrhol zvláštnu kovovú konštrukciu, ktorá má dômyselne skryť ventilačné šachty. Tie sa nachádzajú nad každou stanicou, avšak tento umelec ich zamaskoval originálnym spôsobom a vytvoril tak v Tokiu novú atrakciu.

 

 

 

Phoenix International Media Center (Peking)

            Ak by si niekto myslel, že hlavná televízna stanica v Číne má zvláštnu budovu, nie je tomu tak len v jej prípade. Najväčší čínsky súkromný vysielač sa taktiež môže pochváliť unikátnou centrálou. Ten akoby chcel konkurovať CCTV a tak vznikla vcelku podivná, no architektonicky originálna stavba pod taktovkou pekinských architektov a inžinierov. Jej nesúmerný špirálový tvar má dokopy rozlohu 65 000 metrov štvorcových a na obrovskej oceľovej konštrukcii sú nasadené okná, ktoré sú prispôsobené záhybom a meniacim sa krivkám budovy. Na dvoch protiľahlých stranách je budova doslova „nadvihnutá“ zo zeme, čo poskytuje priechod verejnosti z ulice do parku.

 

 

 

Klavírny dom (Chuaj-nan)

            Atrakcie sa v Číne vyskytujú naozaj hojne, čo dokazujú viaceré stavby v tomto článku. Jedna z najznámejších vznikla v provincii Chuaj-nan v roku 2007 a svojím rozpoznateľným vzhľadom je dnes známa celosvetovo. Klavírny dom totiž predstavuje obrovské piano v pomere 50:1, ktoré vpredu ešte zdobia gigantické husle. Husle sú pritom celé presklené a nachádzajú sa v nich schody a eskalátor do hlavnej budovy. Stavba slúži hlavne ako predvádzacia miestnosť, kde sa vystavujú plány okresu, avšak zároveň priťahuje mnoho turistov aj miestnych, ktorí sa pred ňou často fotia na svadobné fotografie. Aj preto si vyslúžila prezývku „najromantickejšia stavba v Číne“.

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.