• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Najzaujímavejšie konštrukcie v Amerike

 

            Architektúra je odjakživa spätá s ľudskou kreativitou a vynaliezavosťou. Ako poznamenal autor Vojtech Zamarovský, architektúra je ukazovateľom kultúry a civilizácie a vypovedá o materiálnej i ideovej stránke života svojej doby. Niektorí architekti však popustili uzdu svojej fantázii viac ako iní, a vďaka nim vznikli mnohé originálne a udivujúce stavby, ktoré často vyvolávajú úžas. V tomto článku sa pozrieme na najzaujímavejšie konštrukcie, ktoré je možné nájsť na rôznych miestach v Amerike.

 

Montrealská Biosféra (Montreal)

            Na kanadskej rieke Saint Lawrence leží ostrov Saint Helen’s Island, ktorý je už z diaľky nápadný mohutným priesvitným dómom. Táto oceľová konštrukcia nesie názov Biosphere a postavená bola už v roku 1967. O desať rokov na to však komplex vyhorel a do roku 1990 ostal nevyužitý, kedy ho odkúpilo a dalo prerobiť kanadské ministerstvo životného prostredia. Vzniklo tak múzeum životného prostredia, ktoré sa nachádza priamo v oceľovej konštrukcii a v ktorom sa návštevníci môžu dozvedieť mnoho vecí o vodohospodárstve, klimatických zmenách, eko-technológiách a udržateľnom rozvoji.

 

 

Koncertná sieň Walta Disneyho (Los Angeles)

            Odkaz svetoznámeho Walta Disneyho je dodnes zastúpený v rôznych umeleckých smeroch, a výnimkou nie je ani architektúra. Jeho meno nesie aj unikátna koncertná hala, nachádzajúca sa v centre Los Angeles, dizajn ktorej navrhol známy architekt Frank Gehry. Výstavba, ktorú podporila aj bývalá manželka Walta Disneyho, sa začala už v roku 1987, pričom celá stavba bola dokončená v roku 2003. Po veľkolepom otvorení zožala vonkajšia konštrukcia aj vnútorná sála značnú chválu od kritikov a médií, avšak onedlho nastal jeden problém. Vonkajšia oceľová konštrukcia vrhala príliš oslepujúci svetelný odraz na okolité budovy, čo vyvolalo viaceré sťažnosti. Problém so silným odrazom bol nakoniec v roku 2005 vyriešený tak, že oceľové panely boli jemne vybrúsené.

 

 

Múzeum pop kultúry (Seattle)

            Z Los Angeles sa presuňme do Seattlu, kde je taktiež vidieť iné dielo Franka Gehryho. Tentokrát sa jedná o múzeum populárnej kultúry, ktoré bolo otvorené v roku 2000. Na jeho exteriéri sa znova črtá originálna oceľová konštrukcia rôznych farieb, ktorá je pre Gehryho dizajn typická. Už pred začiatkom budovania prevládala mienka, že stavba by mala pripomínať rozbité gitary. Istý kritik ju po dokončení dokonca prirovnal k „niečomu, čo vyliezlo z mora, obrátilo sa a umrelo“. Múzeum sa potom dokonca objavilo aj v rebríčku najškaredších budov sveta (spolu s budovou Slovenského rozhlasu). Aj napriek tomu však mnohí tento dizajn považujú za vhodný, vzhľadom na interiér a samotné výstavy múzea, ktoré sa točia okolo hudby, kinematografie, video hier a iných oblastí kultúry. Vonkajšia konštrukcia je z jednej časti oslnivo fialová, čo je odkaz na známu pesničku JimihoHendrixa „PurpleHaze“.

 

 

Centrálna knižnica (Seattle)

            Inou zaujímavou budovou v srdci Seattlu je aj Centrálna knižnica mesta. Táto jedenásťposchodová knižnica otvorila svoje brány v roku 2004 a o tri roky sa už umiestnila na 108. mieste v rebríčku „150 najobľúbenejších stavieb USA“. Jej nápadný exteriér pozostáva z mriežkovanej oceľovej konštrukcie a skla a v samotnej knižnici sa pravidelne uskutočňujú architektonické prehliadky. Vďaka svojmu modernému vzhľadu bola knižnica niektorými kritikmi hodnotená negatívne, s prívlastkami ako „škaredá“, „jednotvárna“ či „pôsobiaca lacno a otupne“. Budova je však naproti klasickým knižniciam otvorená pre verejnosť a nachádzajú sa v nej aj rôzne ďalšie atrakcie, čo stále priťahuje nových obdivovateľov nielen kníh, ale aj moderného umenia a architektúry.

 

 

Pyramídy (Indianapolis)

            V šesťdesiatych rokoch minulého storočia sa spoločnosť CollegeLifeInsurance rýchlo rozširovala, čo ju donútilo k zabezpečeniu nových kancelárskych budov. Do roku 1972 tak postupne vznikli tri identické a dosť neobvyklé budovy v tvare pyramíd, ktoré navrhol architekt Kevin Roche a získal za nich nakoniec aj ocenenie. Každá budova je z dvoch strán obklopená betónovými stenami, avšak z dvoch ďalších šikmými stenami z modrého skla. Všetky tri stavby sú prepojené podzemnými aj nadzemnými tunelmi a každá z nich má tri výťahy. Sklenené steny v slnečnom svetle vytvárajú jasný odraz, ktorý je však namierený do krajiny, a tak nikomu neprekáža. Celý komplex tiež vytvára zreteľný odraz na hladine jazera, pri ktorom stojí, a tak sa tieto budovy stali lákadlom pre mnohých turistov.

 

 

Haydenovo planetárium (New York)

            Pôvodné Haydenovo planetárium v meste New York vzniklo už v roku 1935, avšak počas viacerých renovácií bolo nakoniec celé zrovnané so zemou a na jeho mieste vznikol v roku 2000 úplne nový a moderný komplex. Konštrukcia budovy pozostáva z šesťposchodovej presklenej oceľovej kocky, vnútri ktorej je guľovitá miestnosť planetária, ktorá je niekedy prezývaná „kozmická katedrála“. Po zotmení je celý interiér planetária vysvietený do modra, čo robí komplex výrazným už z diaľky. Zaujímavosťou tiež je, že úvodnú prehliadku pri otvorení komentoval Tom Hanks, a neskôr ho v tomto štýle nasledovali ďalšie celebrity ako WhoopiGoldberg, Robert Redford či Harrison Ford.

 

 

Svet vedy (Vancouver)

            Nie je to však len New York, ktorý disponuje originálnym vedeckým komplexom. V kanadskom Vancouvri sa tiež nachádza zvláštna budova vedeckého centra, ktorú vlastní telekomunikačná firma TELUS. Túto konštrukciu navrhol architekt Bruno Freschi pri príležitosti výstavy Expo 86 a inšpiroval sa montrealskou Biosférou, ktorú sme si spomenuli vyššie. Už počas prvých štyroch mesiacov sa na novú budovu prišlo pozrieť cez 300 000 ľudí a počty návštevníkov sú vysoké dodnes, čo svedčí o tom, že sa jedná o jedno z najobľúbenejších vedeckých múzeí v Kanade.

 

 

Kráľovské múzeum Ontária (Toronto)

            Toronto sa zas pýši múzeom, ktoré dostalo prívlastok „najväčšie v Kanade“ a patrí dokonca medzi najväčšie múzeá v celej Severnej Amerike. Samotné múzeum bolo otvorené už v roku 1914, no moderný vzhľad s novou konštrukciou budova dostala až pri renováciách v rokoch 2002 až 2007. Vzniklo tak nové, futuristické krídlo budovy, ktoré dostalo názov Kryštál. Jeho autorom je architekt poľského pôvodu Daniel Libeskind, ktorý využil konštrukciu z ocele, hliníka a skla. Príliš moderný vzhľad novej budovy však obdržal aj kritiku, pričom niektorým konštrukcia pripadala „ťaživá a tiesnivá“, iní zas tvrdili, že ide o najškaredšiu stavbu na svete. Na druhej strane však istý kritik poznamenal, že sa jedná o moderný monument Kanady.

 

 

Weismanovo múzeum umenia (Minneapolis)

            Na akademickej pôde Minnesotskej univerzity stojí výučbové múzeum, ktoré nesie meno zberateľa umenia FrederickaWeismana. Okrem svojej veľkej zbierky umeleckých predmetov je však múzeum taktiež po exteriérovej stránke samostatným dielom, a to znova zásluhou Franka Gehryho. Nový vzhľad mu Gerhy dal v roku 1993 a tak ako pri svojich podobných dielach, využil najmä nerezovú oceľ. Exteriér má predstavovať dve tváre, ktoré je vidieť z rôznych uhlov. Zo strany školskej pôdy predstavuje tehlovú fasádu, ktorá splýva s okolitými budovami, pričom na druhej strane má zobrazovať abstraktný obraz vodopádu a ryby, ktoré sú vyformované z oceľových panelov.

 

 

Oceľový dom (Texas)

            Neďaleko texaského mesta RansomCanyon stojí nad krajinou jeden netypicky vyzerajúci dom, ktorý je projektom sochára a dizajnéra Roberta Bruna. Ten na stavbu tohto domu použil 110 ton ocele, ktoré spojil dokopy. Vzniklo tak vskutku zvláštne dielo, ktoré slúži čiastočne ako sídlo a čiastočne ako skulptúra. Bruno na dome pracoval sám od roku 1973 niekoľko dekád a do svojej smrti nikdy nemal nejaký fixný koncept, ktorého by sa držal, a tak sa táto stavba dá považovať skôr za experimentálne dielo. Dom dodnes miestni volajú „kovová vila“ a predstavuje jednu z najpodivnejších atrakcií Texasu.

 

 

Hotel Unique (São Paulo)

            V brazílskom São Paulo stojí medzi tradičnými budovami jeden hotel, ktorý tam akoby niekto umiestnil náhodou. Hotel Unique okrem svojich početných služieb a luxusu láka turistov a hostí aj svojím vzhľadom, ktorý na prvý pohľad pripomína skôr nejakú loď. Dizajnér RoyOtake stavbe dal naviac kruhovité okná, ktoré vskutku pripomínajú okná kajút na lodi. Miestni však majú inú prezývku a vďaka jeho polmesiacovitému tvaru tento hotel familiárne nazývajú „melón“. Vonkajšiu fasádu tvoria medené panely, ktoré časom už nadobudli zelenkavú farbu, avšak to nič nemení na tom, že interiér žiari luxusom. Rozľahlá horná terasa okrem panoramatického výhľadu ponúka červený bazén aj s podvodnou hudbou a nesmie chýbať ani posilňovňa či vnútorné masážne bazény s tobogánom.

 

 

 

 

 

Please publish modules in offcanvas position.