• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Spôsoby využitia prepravných kontajnerov

 

            Prepravné kontajnery sa už dlhšiu dobu na celom svete využívajú ako účinné prostriedky na prevoz rozmanitého nákladu, či už lodnou, železničnou alebo cestnou dopravou. Užitočnosť a rôzne spôsoby využitia týchto oceľových schránok sa však počas rokov už osvedčili v mnohých ďalších odvetviach, pričom stále viac firiem aj jednotlivcov prepravné kontajnery využíva na obytné, pracovné a aj rekreačné účely. Ich životnosť, flexibilita a nízka cena tak umožnili vznik moderného eko trendu, ktorý má široké využitie, od škôl, kancelárií a obchodov až po šetrné príbytky, bazény alebo interiérové záhrady.

 

Obytné priestory a šetrné domy

           Jedným z najrozšírenejších spôsobov je v dnešnej dobre premena prepravných kontajnerov na úsporné domčeky a byty. Ich jednoduchý hranatý dizajn predstavuje výbornú alternatívu k tradičným obydliam, či už premenou jedného kontajneru na skromný domček alebo vyskladaním viacerých kontajnerov do jedného celku. Manipulácia je vďaka ich váhe pomerne jednoduchá, čo uľahčuje prepravu. Mnoho ľudí si následne na strechu kontajneru namontuje solárne panely alebo umiestni zeleň. Využívané sú taktiež posuvné sklenené dvere a terasy, ktoré ku kontajnerom pridajú viac miesta. Takéto obytné kontajnery sú napríklad skvelým spôsobom, ako na záhradu pridať komfortné ubytovanie pre hostí, alebo ako si vyrobiť pojazdný domček podobný karavanom.

Konštrukčná kancelária


Hotely a apartmány

 

Ako sme spomínali, kontajnery sa dajú naskladať, čím poskytnú viac priestoru, a to sa využíva pri výstavbe hotelov. Prvý hotel z prepravných kontajnerov vznikol v roku 2008 v londýnskom Uxbridge, pričom mal 8 poschodí a dokopy bolo využitých až 86 upravených kontajnerov. Výstavba tohto hotela bol pritom o 25 % rýchlejšia a o 10 % lacnejšia ako stavba obvyklého hotela. Takéto hotely môžu byť zároveň prenosné alebo permanentné.

 

 

 Reštaurácie a bufety

 

            Opätovné využitie majú prepravné kontajnery aj v gastronomickej sfére. Môžu byť súčasťou už existujúcich reštaurácií alebo stáť samostatne ako menší bufet alebo kaviareň. Zaujímavým projektom bolnapríklad nenápadný rozkladací kontajner Adama Kalkina a spoločnosti Illy, ktorý vznikol v Benátkach. Pohyb tohto domčeka, ktorý zároveň slúži ako kaviareň, zabezpečujú štyri vstavané motory, ktoré otvárajú steny kontajneru a demonštrujú tak predvádzajú tak interiér a zároveň poskytujú miesto pre zákazníkov.

 

 


Školy, škôlky a kryty

 

            Na využitie kontajnerov sa vďaka nižším nákladom často obracajú oblasti zasiahnuté chudobou, v ktorých vznikajú kontajnerové školy a škôlky. Šetrné využívanie zdrojov je v takýchto komunitách prioritou, na čo výborne slúžia práve vzdelávacie priestory z prepravných kontajnerov. V prípade prírodných pohrôm, ktoré sú taktiež v mnohých chudobnejších krajinách časté, slúžia kontajnery v rámci školy a mimo nej aj ako ideálny kryt, či už ide o kontajner zapustený do zeme alebo vhodne prispôsobené nadzemné kryty.

 

 

 

Konštrukčná kancelária


Výrobne a dielne

 

            Podnikatelia a strojári sa taktiež kvôli nedostatku priestoru doma za posledné roky obracajú k oceľovým kontajnerom, ktoré pre nich predstavujú lacnú formu dielne. Užitočným sa v tomto prípade pre výrobcov znova stáva aj ľahká preprava, keďže sa takéto dielne dajú prevážať na rôzne miesta, napríklad na kurzy a festivaly.

 

 

 

Kancelárie

 

            Priestorové obmedzenia sú častým problémom firiem v mnohých krajinách. Aj v tomto prípade však môže byť riešením dobre premyslené usporiadanie viacerých kontajnerov, ktoré sa tak už osvedčili ako efektívne kancelárske priestory a stávajú sa tak za posledné roky populárnym riešením viacerých firiem.

 

 

 

Galérie, vernisáže a štúdiá

 

            Nie sú to však len bežné firmy a konštruktéri, ktorým prepravné kontajnery poskytujú priestor. Rovnako široké využitie si kontajnery našli aj medzi umelcami, ktorí z nich vytvárajú buď rôzne diela a inštalácie, alebo slúžia na výstavu umeleckých diel. Niektoré kontajnerové múzeá sú napríklad v noci zaujímavo vysvietené, interiéry iných na druhej strane zas poskytujú priestor na interaktívne umenie a performance art. Mnohí umelci si z kontajnerov vyrábajú samotné štúdiá a ateliéry, ktoré poskytujú dostatočný priestor a súkromie.

 

 

 


Bazény, sauny a rekreačné priestory

 

            Originálnym spôsobom dokážu dizajnéri kontajnery prerobiť aj do podoby bazénov, ktoré sú vďaka ich rozmerom dostatočne veľké pre celú rodinu. Kontajner môže byť pritom zapustený do zeme či stáť na záhrade, no môže byť aj súčasťou domu ako vnútorná plaváreň. Niektorí ľudia si zas vypomôžu dreveným obložením a zo skráteného kontajneru si vyrobia domácu saunu.

 

 

 


Detské kútiky

 

            Trendom sa prepravné kontajnery stali aj pri navrhovaní rôznych detských kútikov a ihrísk. Naskladané kontajnery tak poskytujú možnosti výstavby rôznych šmýkačiek, rebríkov a preliezačiek a stávajú sa dokonca obľúbenejšími než tradičné ihriská.

 

 

 Záhradky a skleníky

 

            Záhradkári a obdivovatelia kvetov a rastlín si taktiež prídu na svoje. Hlavné je vybrať správnu veľkosť kontajneru, ktorá by mala vyhovovať daným druhom rastlín a interiérová záhrada alebo skleník je na svete. Výhodou vnútornej záhrady je najmä ochrana pred zvieratami a nepriaznivým počasím, a taktiež schopnosť udržiavať vhodnú teplotu, ktorá je často nevyhnutná pre pestovanie.

 

 

 


Žiaruvzdorná stodola

 

            Konkrétnym príkladom užitočnosti prepravných kontajnerov je aj výstavba stodoly. Mnoho stajní totiž veľmi rýchlo zhorí už pri najmenšom plamienku, ktorý sa veľmi rýchlo môže rozšíriť zo sena. S oceľovými stenami sa však plamene nemajú kde šíriť, či už požiar vznikne dnu alebo vedľa stodoly. Kontajnery sú taktiež odolné voči vode a vetru, čo je zvlášť cenené v oblastiach, kde často dochádza k tornádam a záplavám.

 

 

Obchody a trhoviská

 

            Popularitu a originalitu kontajnerov využívajú dnes už aj rôzni predajcovia, ktorí si miesto prenájmu drahých priestorov nechajú postaviť kontajnerové obchodíky. Jedná sa však skôr len o menších, miestnych obchodníkov a farmárov, pričom sa v rámci eko trendov s recyklovanými kontajnermi osobitne spája pestovanie predaj biopotravín. V anglickom Durhame napríklad vznikla Mini-Farmery, ktorá síce zatiaľ pozostáva len z jedného kontajneru na pestovanie zeleniny a kvetov, avšak majiteľ BenGreene plánuje tento projekt rozšíriť na celé trhovisko s pridanou kaviarňou.

 

 

 


Garáže a kryté parkoviská

 

            Úlohou prepravných kontajnerov je v značnej miere preprava vozidiel, avšak niektorí majitelia si rovno ponechajú ako permanentnú garáž alebo kryté parkovisko. Už samotný tvar kontajnerov je na zaparkovanie áut vo vnútri ideálny, pričom s pridanou strechou a usporiadaním môže vzniknúť väčší priestor na viac vozidiel.

 

 

 


Mobilné nemocnice

            Iným výborným príkladom toho, ako dokážu kontajnery pomáhať ľuďom, sú aj mobilné nemocnice a zdravotné zariadenia, ktoré je možné jednoducho dopraviť do ťažko prístupných oblastí alebo na miesta rôznych katastrôf a nehôd. Vybavenie takejto núdzovej nemocnice môže byť totiž omnoho lepšie, aké býva v tradičných sanitkách, čím môže byť poskytnutá lepšia zdravotná starostlivosť obetiam nešťastí či ľuďom v nehostinných podmienkach.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.