• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Tipy na kreatívne využitie kovového odpadu v domácnosti

 

            Každý z nás, bežných spotrebiteľov, produkuje vo svojej domácnosti komunálny odpad, medzi ktorý v značnej miere patria aj rôzne kovové obaly a drobné odpady. Hliníkové plechovky od nápojov či železné plechovky od zeleniny alebo mäsa sú bežnou vecou takisto ako plastové fľaše a iný odpad, no mnohí spotrebitelia si často práve s týmito kovovými obalmi nevedia rady. Tento druh odpadov je však tiež potrebné triediť, aby sa dal ďalej recyklovať. Na niektorých sídliskách sa síce nachádzajú samostatné kontajnery práve na kovové obaly, avšak je ich často menej ako kontajnerov na sklo či plasty. Existuje však viacero spôsobov, ako sa kovový odpad dá dodatočne s troškou kreativity využiť v samotnej domácnosti.

 

                          Kovové kvetináče

 Prvý spôsob, akým sa prázdne plechovky dajú výborne využiť, sa hodí skôr pre milovníkov rastlín a záhrady. Plechovky sa v obchodoch s potravinami vyskytujú vo viacerých veľkostiach, a tomu sa dobre dá prispôsobiť aj výber rastliny či kvetiny, ktorú do nej môžeme zasadiť. Plechovku treba samozrejme najprv dostatočne umyť a zbaviť vonkajšej etikety, aby pôsobila čistým a jednoduchým dojmom, a následne do nej môžeme nasypať zeminu a umiestniť požadovanú rastlinu. Ide o dobrú a hlavne lacnú alternatívu k vázam či keramickým kvetináčom. Plechovka v modernej domácnosti tak pôsobí štýlovo, či ju už necháme čistú alebo si ju sami dodatočne ozdobíme.

1.                           

                 Svietniky a stojany na sviečky

 

Ďalšia užitočná cesta vedie k plechovým dekoráciám. Tie môžu mať naozaj rôzne tvary a využitie, pričom často môžu poslúžiť ako originálne nádoby a stojany na sviečky. Plechovku si môžeme sami ozdobiť buď sprejom alebo farbou na kovy, no ešte štýlovejšie pôsobí, keď si podľa šablóny do steny plechovky klincom alebo iným ostrým premetom vydierkujeme nejaký vzor, obrázok alebo písmená. Po vložení klasickej čajovej sviečky totiž bude vydierkovaný vzor efektne vysvietený zvnútra.

 

 

Tí šikovnejší môžu plechovku ozdobiť plátnom alebo inou látkou, stuhami, motúzmi alebo vysušenými rastlinami, ak chceme získať viac rustikálny vzhľad. Výzdoba takejto plechovky je len na predstavivosti každého z nás a takéto držiaky na sviečky pôsobia zaujímavo nielen na rodinnom stole či na okne, ale aj na oslavách a banketoch. 

 

 

Držiaky na príbor a iné predmety

 

Využitie plechoviek na uskladnenie menších vecí je nielen štýlové, ale aj užitočné. Mnohým z nás sa totiž stáva, že máme svoje veci neporiadne rozhádzané v rôznych zásuvkách a často nevieme nájsť konkrétnu vec. Vezmime však niekoľko plechoviek, ozdobme ich podľa vlastného vkusu (v tomto prípade to ani nie je veľmi potrebné) a vytvorme si vlastný stojan, v ktorom budú všetky menšie predmety priehľadne rozdelené. Plechovky môžeme napríklad pribiť na drevenú dosku, aby boli pokope, alebo jednoducho zavesiť háčikmi na nejaký držiak.

 

            Dekorácie na záhradu a do detskej izby

 

Zábavným spôsobom sa plechovky dajú využiť aj k stavbe rôznych postavičiek alebo predmetov, ktoré pripomínajú hračky. Častým príkladom sú roboti a kovoví panáci. Tí väčší sa hodia na spestrenie záhrady, tých menších môžeme umiestniť do detskej izby alebo na výstavku do školy. Je však potrebné pripomenúť, že kovové hračky domácej výroby sú bez dostatočného spracovania ostré a potencionálne nebezpečné pre deti, a tak je lepšie takéto dekorácie využiť len na okrasu. Inou populárnou dekoráciou sú aj rôzne zvonkohry, ktoré môžeme zavesiť do záhrady alebo na balkón, kde vydávajú typické zvonivé a cinkajúce zvuky.

 

 

                            Svietidlá a lampy

 

Pre tých, ktorí by si svoju izbu chceli vylepšiť zaujímavou lampou alebo lustrom, sú plechovky tiež ideálnym materiálom. Stačí, ak sa do toho pustí niekto, kto to so svietidlami a elektrinou vie, a lampa môže nadobudnúť rôzne tvary a možnosti osvetlenia izby. Dá sa využiť celý zhluk plechoviek, ktorý bude svietiť na všetky strany, taktiež spomínané dierkované či vyrezávané plechovky dokážu vytvárať úžasné svetelné vzory. Klasické stolové lampy s plechovkou namontovanou na žiarovke zas poskytujú presne ohraničený zdroj svetla a pôsobia dojmom reflektorov. 

 

 

            Jednoduchý gril

 

Ak si v lete chcete na záhrade alebo v prírode niečo ugrilovať, no nemáte gril, riešenie sa znova dá nájsť v plechovke. Postačí, ak bude dostatočne veľká na to, aby sa na ňu dal položiť rošt. Plechovku musíme najprv rozrezať alebo rozstrihnúť do varu kvetiny, aby sme získali väčšiu plochu. Na ňu potom umiestnime alobal a do vzniknutej jamy nasypeme uhlie. Potom už len stačí na vrch položiť rošt a jednoduchý gril je na svete. 

 

 

Dekorácie z vrchnákov

 

Nie sú to však len plechovky, ktoré sa dajú zaujímavo spracovať. Kovové vrchnáky sú ďalším druhom odpadu, ktorý sa vyhadzuje vo veľkom a často znečisťuje aj samotné ulice. Tomu sa však dá predísť mnohými spôsobmi. Vrchnáky od piva či malinoviek sa dajú usporiadať do rôznych tvarov, dekorácií a výtvorov. Často nám k tomu stačí iba nejaká podložka a silnejšie lepidlo a vrchnáky sa dajú usporiadať do nejakého obrazca. Spojením niekoľkých vrchnákov sa dajú vytvoriť kvetinové vzory, hviezdice alebo aj snehové vločky. Vložením obrázka do vnútra vrchnáku a pripojením retiazky vznikajú zaujímavé náhrdelníky. Rozdelením podľa farieb dokážeme vytvoriť pestrofarebné mozaiky. Keď vrchnáky zavesíme na nitky a upevníme na spoločný držiak, vytvoria originálnu zvonkohru. Kreatívne využitie vrchnákov je snáď ešte väčšie ako využitie plechoviek a ani tu sa hranice fantázii nekladú.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.