• Bánovská cesta 2835/6, 010 01 Žilina
  • info@bticonstruct.sk
  • Po-Pia 8:00 - 16:30

Tipy na využitie starého železa v domácnosti 

            S postupným vyčerpávaním prírodných zdrojov stúpa potreba recyklovania okrem iného aj kovových odpadov. Produkty z recyklovaných materiálov sú cenovo výhodnejšie pre firmy, avšak skladovanie a recyklovanie kovových odpadov môže priniesť pozitíva v podobe peňažnej odmeny na skládke či úspory energie v domácnosti aj bežným ľuďom. Každý človek, ktorý doma produkuje kovový odpad, tak môže vlastným pričinením znížiť hromadenie odpadu. Avšak aj správne skladovanie a recyklovanie si vyžaduje určité znalosti. Pozrime sa teda bližšie na to, ako sa dajú dodatočne využiť staré kusy železa a ocele, ktoré sa mnohým kopia doma či na záhrade.

 

            Ako prvú, zaužívanú metódu využitia starého železa si prirodzene pripomeňme mnohé zberné dvory a skládky. Firmy aj jednotlivci môžu kedykoľvek vyhľadať najbližší zberný dvor vo svojej obci, kde môžu doviezť nazbierané kovy a zvyšnú prácu prenechať odborníkom na recykláciu, a to dokonca za nejakú finančnú odmenu. Ide o najbežnejšiu a najjednoduchšiu cestu, akou sa dá starého železa, ocele a iných kovov zbaviť. Najmä inštalatéri, tesári či domáci podnikatelia a konštruktéri sa pri svojej práci bežne stretávajú so starým, nevyužitým železom, ktoré je súce na skládku. Každý jednotlivec však doma môže zhromažďovať železo a oceľ napríklad zo starého náradia, nožov, plechoviek, bicyklov, motorov a rôznych prístrojov, ktoré sa následne môžu odviezť na zberný dvor na ďalšie spracovanie.

 

 

            Oceľ síce patrí celosvetovo k najviac recyklovanému materiálu, avšak nemusí to vždy znamenať, že zvyšné kusy patria len na skládku. Aj staré kusy železa a ocele môžu v mnohých domácnostiach dostať druhú šancu, a to najmä vďaka farbám na ochranu kovov. Korózia sa prejavuje viacerými spôsobmi a často mnohých ľudí odradí od ďalšej manipulácie so železom. Existujú však mnohé antikorózne farby a ochranné nátery, pomocou ktorých sa životnosť železa a iných kovov dá predĺžiť. Kovové predmety sa najprv musia pred natieraním dostatočne očistiť a zbaviť hrdze, a to mechanicky drôteným kotúčom či brúsnym papierom, alebo chemicky odhrdzovačom. Postup pri nátere oceli je už špecifickejší a zahŕňa základný náter, brúsenie a potieranie emailom, avšak každý domáci kutil si tieto prostriedky dokáže zadovážiť a prispieť tak k znižovaniu množstva odpadov v pohodlí domova.

 

 

            Pre tých, ktorí majú za domom alebo priamo v dome väčšie možnosti a mnoho svojho času trávia v dielni, má využitie starých kovových dielo v podstatne širšie využitie. Práve železo a oceľ sa totiž v domácnosti hodia na rôzne účely. Pomocou dostatočnej výbavy si šikovnejší domáci majstri dokážu z použitých produktov vyrobiť železný nábytok ako záhradné stoly, vešiaky, lavičky alebo lampy. S troškou kreativity sa dá napríklad z bubna z práčky vytvoriť originálna taburetka alebo stolička.Z dychového nástroja fontánka do záhrady či lampa.Zo železných tyčí napríklad rám na obraz alebo konštrukcia poličky.Nepoužívané vidličky či nože sa dajú vytvarovať do podoby vešiakov na kabáty.

 

 

            Staré železné potrubie, ktoré dnes už v značnej miere nahradili iné materiály, má tiež zaujímavý staromódny, často až industriálny nádych. Dajú sa z neho vyrobiť napríklad poličky rôznych tvarov, svietniky, rôzne držiaky či dokonca konštrukcie postelí. Vďaka jeho flexibilite sa železné potrubie dá tvarovať aj do rôznych nápisov, čo sa môže ako doplnok hodiť do kuchyne alebo do interiéru nejakého podniku.

 

 

Známym prvkom využívaným pri konštrukcii takéhoto eko nábytku je aj oceľová výstuž, ktorá sa dá využiť mnohými spôsobmi. Môže sa zakomponovať do zábradlia, použiť ako nôžky stola alebo stoličiek, ako konštrukcia poličky alebo v menších dieloch ako úchytky na skrinky. Využívanie oceľovej výstuže dodá domácnosti rustikálny nádych, avšak skvelo vyzerá aj v kluboch a reštauráciách.

 

 

 

            Osobitnú kategóriu tiež predstavujú staré šijacie stroje, ozdobné ploty a zábradlia či ozubené kolesá rôznych tvarov. Tie vďaka svojim rôznorodým tvarom a vzorom môžu poslúžiť ako dekorácia viacerými spôsobmi. Väčšie ozubené kolesá sa dajú zakomponovať do výroby záhradných ale aj menších izbových stolov. Menšie zas ako podnosy alebo podpivníky. Zo spomínaných šijacích strojov sa dá vyrobiť štýlová stolička alebo kreslo.

 

 

            Iní sa okrem praktického využitia na kopy kovového odpadu pozerajú ako na hŕbu umeleckých príležitostí. Mnohí domáci umelci si zo železa aj ocele vyrábajú rôzne dekorácie, ktoré majú svoj charakteristický štýl. Z reťazí a skrutiek sa napríklad dajú skladať rôzne menšie figúrky. Nepoužívané záhradné náradie môže s ďalšími súčiastkami poslúžiť na stavbu kovových sošiek a postáv. Niekto si dokonca zo starého traktora spraví záhradnú lavičku alebo hojdačku a zo starého auta gril. Panvica môže zas slúžiť ako náhrada plátna na maľovanie. Možnosti sú vo využití starého železa naozaj široké a to dokazuje, že recyklácia nemusí vždy prebiehať iba formou zbavovania sa vyradených kovov na skládke, ale aj originálnym spracovaním a vytváraním nábytku a dekorácií priamo v domácnosti.

 

 

Please publish modules in offcanvas position.